2h - wycieczka do sądu

W ramach prowadzonego w naszym gimnazjum programu "Zawodówka jest OK!", uczniowie klasy 2H uczestniczyli w wycieczce do Sądu Rejonowego w Gnieźnie przy ul. Franciszkańskiej. Przewodnikiem był pan Jarosław Górny, pracownik Sądu. Młodzież usłyszała ciekawe dzieje budynku wzniesionego przez władze pruskie w latach 1878-1881 na miejscu dawnego klasztoru Klarysek. Wyremontowany budynek otrzymał w 2016 r. wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie "Zabytek zadbany".

Uczniowie dowiedzieli się o tzw. Procesie gnieźnieńskim z lat 1901-1903, który upamiętnia okolicznościowa tablica na fasadzie budynku. Był to proces uczniów i rodziców z Wrześni i Gniezna wytoczony przez ówczesne władze pruskie za odmowę nauki religii w języku niemieckim.

W drugiej części naszej wizyty mieliśmy możliwość zasiąść w zabytkowej sali posiedzeń, gdzie na co dzień Sędzia i dwóch ławników sądzą w procesach karnych i cywilnych. Podczas interesującego wykładu poznaliśmy strukturę gnieźnieńskiego Sądu, poszczególne wydziały oraz zadania, jakie stoją przed jego pracownikami. Serdecznie dziękujemy za spotkanie i współpracę w realizacji naszego programu.

Opracował: Tomasz Tomkowiak, wychowawca klasy