Międzynarodowa wymiana uczniów

W dniach od 26 września do 1 października 2016 uczniowie naszego Gimnazjum gościli u siebie w domach młodzież z Realschule z Viersen. Była to rewizyta naszych niemieckich przyjaciół. Gimnazjaliści z Gniezna oraz chłopcy i dziewczęta z Niemiec czekali na to spotkanie od niemal trzech miesięcy. Tygodniowy plan wspólnych zajęć został przygotowany przez opiekunów wymiany – panią Justynę Grycman oraz panią Małgorzatę Perczak-Rybak.

W pierwszym dniu wizyty naszych gości powitała w szkole pani dyrektor Elżbieta Fischer, a następnie grupa udała się na wycieczkę po Gnieźnie. Kolejne dni wypełnione były mnóstwem atrakcji. Młodzież wraz z opiekunami – panią Andreą Mullers i panią Fea The, odwiedziła Toruń (planetarium i orbitarium), Bydgoszcz (Wyspa Młyńska, Muzeum Mydła i Historii Brudu) oraz Poznań (warsztaty w Muzeum Narodowym, Muzeum Rogala Śwętomarcinkowskiego). W piątek odbył się rajd pieszy wraz z zadaniami dla polsko-niemieckich drużyn, zakończony ogniskiem z kiełbaskami oraz przejażdżkami konnymi w zaprzyjaźnionej stadninie koni. Ostatni dzień młodzież spędziła w rodzinach goszczących, a wieczorem goście odjechali do domu. Podczas pożegnania wylano morze łez:)

Jako, że celem wymiany, która odbyła się po raz 13, jest kształtowanie postaw proeuropejskich uczniów oraz aktywny udział w posługiwaniu się językiem obcym, organizatorzy mają nadzieję, że zawarte w ten sposób przyjaźnie przetrwają na całe życie.

Należy także zaznaczyć, że tak atrakcyjny program udało się zorganizować dzięki współpracy z rodzicami, fundacją Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz sponsorowi – Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej w Gnieźnie, za co serdecznie w imieniu młodzieży dziękujemy.

Tekst: Małgorzata Perczak-Rybak, Justyna Grycman
Kliknij aby otworzyć zdjęcia